اسکوپ سنگ:

اسکوپ سنگ بدين معنی است كه سنگ‌هايی كه در تراز قائم استفاده می‌شود برای اطمينان از عدم شل شدن و سقوط آن و همچنين پايداری در حين زلزله، اسكوپ می‌شود. عموماً واژه اسكوپ به عنوان مهار سنگ‌های نما شناخته می‌شود ولی حتی برای سنگ‌های قائم كه به عنوان سنگ ازاره در داخل فضاهايی مانند بيمارستان و بانك‌ها مورد استفاده قرار می‌گيرد نيز بايستی انجام شود.برای اين منظور پشت سنگ توسط دستگاه فرز سنگ شيار داده شده و بعد سيم آرماتور بندی سخت نه دور اين حاشيه قرار داده می‌شود و از پشت اين سيم از دو طرف سنگ به هم تابونده می‌شود. اين سنگ وقتی در تراز قائم قرار گرفت و وقتي كه دوغآب پشت سنگ ريخته شد، سيم با دوغآب پيوستگی ايجاد كرده و احتمال سقوط سنگ از بين خواهد رفت.

 

 

دليل اسكوپ اين است كه سنگ بر خلاف آجر قدرت مكش كمتری داشته و ملات را كمتر به خود جذب می‌كند. به همين دليل ممكن است به مرور زمان ملات پشت سنگ خشك شده و چسبندگی بين ملات و سنگ از بين رفته و سنگ سقوط كند كه در حالت سنگ نما مي تواند خطر آفرين باشد.

انواع روش‌های اسکوپ (اتصال)

‌اسکوپ به روش پیچ و رول پلاک:

استفاده از پیچ و رول پلاک بعد از اجرای نمای سنگی و در مواقع اضطراری مرسوم است. در این روش در ۲ تا ۴ نقطه از سنگ بکمک دریل و پیچ و رول پلاک سنگ را به ملات پشت آن درگیر می‌کنند.

مهار سنگ نما با سیم فلزی:

در این روش، پیش از نصب سنگ، شیارهایی را به کمک دستگاه فرز بر روی لبه‌های سنگ ایجاد کرده و سپس سیم‌های گالوانیزه را بصورت ضرب‌دری از شیارهای ایجاد شده عبور می‌دهند؛ بدین ترتیب با قرار گرفتن این سیم‌ها در دوغاب ریخته شده در پشت سنگ، اتصال مقاومتری میان سنگ و دیوار ایجاد می‌شود.

نکته‌ای که در هنگام قرار دادن سیم‌ها باید رعایت شود این است که میان سنگ و سیم گالوانیزه یک لقمه سنگی قرار می‌گیرد که موجب بهتر قرار گرفتن سیم در دوغاب سیمانی خواهد شد.

 چسباندن قطعه سنگ مستطیلی به پشت سنگ:

یکی از روش‌های بسیار آسان و ارزان اسکوپ سنگ در نما، چسباندن تکه‌های سنگی به ابعاد حدود ۳ سانتیمتر و ضخامت حدود ضخامت سنگ، در فواصل و تعداد مناسب، در پشت سنگ است.

 

معرفی انواع اسکوپ ها:

(اسکوپ پروانه ای) از وزق ۱

این قطعه در جهت ارتقا حچمی و اندازه ای تولید شده

این قطعه از نظر ساختار مشابه اسکوپ تک شیار میباشد با این تفاوت که اندازه ی پایه خارجی آن بزرگ تر از اسکوپ تک شیار است

اسکوپ پروانه ای:


(اسکوپ تکشیار) از ورق ۱٫۲۵

این قطعه در جهت بهبود قطعه قدیم طراحی و تولید شده و توزیع گردیده

از مزایای این بست نسبت به نمونه قدیمی:

۱-طراحی پایه ها و محکم شدن قطعه در سنگ

۲-شیار و برجستگی روی سر قطعه برای در گیری در قطعه در سنگ و ملات

۳-ایجاد شیلر کم عمق در سنگ برای نصب قطعه

 

اسکوپ سنگ

اسکوپ سنگ


توضیحات نمونه قدیم(اسکوپ صلیبی یا T شکل ) از ورق ۱٫۲۵

این قطعه با شکل خاص از یک طرف سنگ را مهار نموده و از طرف دیگر خود در ملات پشت سنگ مهار می شود .

مقرون به صرفه و مطمین تر است که از این پس بست سنگ به عنوان جز لاینفک از سنگ نما، قرنیز پله دور چینی و هر جایی که احتمال جدا شدن سنگ از بتن وجود دارد استفاده گردد

اسکوپ برای نصب هیچ نیازی به چسب ندارد.

از مزایای این بست نسبت به سایر روش های مهار سنگ :

۱-پنهان بودن پس از نصب

۲-حفظ زیبایی سطح سنگ

۳-آماده سازی سریع و آسان

۴-ایمن تر

۵-مطمین تر

۶-ارزان تر