با انواع سنگ و کاربرد آنها آشنا شوید

با انواع وسنگ وکاربردآن ها آشنا شوید

هرآنچه در این مقاله می خوانید:

  • نمای ساختمان چیست؟(توضیحی مختصر)
  • نکات هنگام خرید سنگ نمای ساختمان
  • انواع سنگ در ساختمان

نمای ساختمان چیست؟

نمای ساختمان یکی از ارکان مهم در ساختمان سازی است که ونقش بهتر جلوه دادن یک ساختمان است.و در سال های اخیر مصالحی متفاوتی در نمای ساختمان استفاده میشود که از پرکاربردترین مواردمیتوان به استفاده از سنگ اشاره کرد و نماهای سنگی نیز خود انواع مختلفی دارند که مادر این مقاله قصد به معرفی تعدادی از این سنگ ها راداریم.

*شما در این سایت میتوانید با سنگبری هادر تمام نقاط کشورآشنا شوید *

به طور کلی در انتخاب سنگ نما باید نکاتی را در نظر داشت:

سنگ‌های به کار رفته در نمای ساختمان باید در برابر عوامل جوی شامل گرما و سرما، باران و اشعه UV مقاومت خوبی داشته باشند.
جذب آب سنگ باید پایین باشد و در برابر سایش مقاومت خوبی داشته باشد.
در شهرهای بزرگی مانند تهران که به علت آلودگی هوا، باران ها بصورت اسیدی هستند، مقاومت سنگ در برابر اسیدها نیز جزو فاکتورهای مهم است و باید به آن توجه داشت.
با توجه به خطر جدا شدن سنگ ها از دیوار و افتادن روی سر عابرین، سنگ مورد استفاده باید از خلل و فرج مناسبی برخوردار باشد تا ملاتی که برای چسباندن آن به دیوار استفاده می‌شود، به خوبی در آن نفوذ کرده و به دیوار بچسبد.
در انتخاب سنگ باید دقت داشته باشید که ترک نداشته باشد. برای تشخیص بدون ترک بودن سنگ، با یک شیء فلزی روی آن ضربه بزنید، اگر صدای شفاف شیشه از آن ساطح شد، به معنی سالم بودن و بدون ترک بودن آن است.سنگ نمای ساختمان چیست؟ هر کدام چه کاربردی دارند و مزایا و معایبشان چیست؟ برای شرایط جوی منطقه شما چه نوع سنگی مناسب است؟

جهت مقاله های بیشتر روی لینک(مقالات)کلیک فرمایید

انواع سنگ در ساختمان

۱- سنگ گرانیت
سنگ گرانیت یک نوع سنگ آذرین است که هم از نظر بافت و هم ساختار، دانه های متوسط تا درشتی دارد و به همین خاطر برای دیدن دانه های آن نیازی به چشم مسلح نیست و به راحتی قابل مشاهده هستند. سنگ های گرانیت بر اثر سرد شدن مواد مذاب به وجود می آیند و به همین خاطر بسیار سخت و محکم هستند.
این سنگ ها رنگ های فوق العاده زیبایی دارند و بعد از پولیش، سطح بسیار براقی مانند آینه می گیرند. از گرانیت در نمای ساختمان، پله ها و حتی مسیرهای پر تردد استفاده می شود.
رنگ: رنگ این نوع سنگ ها عموما روشن است و روی آن نقاط زیادی دیده می شود.

خصوصیات:

خصوصیات گرانیت
گرانیت‌ها معمولا بسیار سخت و محکم بوده و دارای چگالی بالایی هستند و در برابر ضربه مقاوم می باشند.
سنگ‌های گرانیت از قابلیت جلاپذیری بسیار خوبی برخوردارند و آن‌ها را می توان تا آینه‌ای شدن جلا داد.
اکثر گرانیت‌ها مانند تراورتن در برابر سرما، گرما، اشعه UV و رطوبت هوا مقاومت خوبی دارند؛ اما در برخی موارد ممکن است کانی‌های آهن موجود در آن‌ها در اثر رطوبت هوا، اکسید شده و تغییر ظاهر دهند.
برخی از انواع گرانیت‌های تیره ممکن است در برابر نور خورشید تغییر رنگ دهند.
سنگ‌های گرانیت که به عنوان نمای ساختمان به کار می روند معمولا بصورت صیقلی هستند.
با توجه به چگالی بالای سنگ ‌های گرانیت، خلل و فرج در آن‌ها بسیار کم است، در نتیجه چسبندگی خوبی ندارند و برای استفاده در نمای ساختمان باید از تمهیدات ویژه‌ای استفاده گردد.
سنگ گرانیت نسبت به سایر سنگ‌ها از قیمت بالاتری برخوردار است چرا که هزینه عملیات استخراج، برش و صیقل کاری آن بالا است.
۲- سنگ تراورتن
یکی دیگر از انواع سنگ های ساختمانی سنگ تراورتن است که در واقع نوعی از سنگ های آهکی است که از نظر جنس و ساختار باید گفت نرم تر از سنگ گرانیت است.
رنگ: سنگ تراورتن دارای رنگ های متنوعی از سفید تا قرمز، کرم، طلایی و قهوه ای دارد، این سنگ رگه هایی در روی خود دارد که باعث زیباتر به نظر رسیدن آن می شود.
ویژگی های ساختمانی: از تراورتن در نمای ساختمان ها بسیار استفاده می شود. تراورتن می تواند به خوبی به مواد و مصالح و ملات ساختمانی بچسبد و یکنواخت شود. به همین دلیل برای استفاده در ارتفاعات بسیار مناسب است و از جدا شدن سنگ و سقوط آن جلوگیری می کند.

جهت ادامه ی مقاله کلیک ( انواع سنگ در ساختمان)فرمایید.

سایت مرجع سنگ ایران( ۱۱۸stone)از همراهی شما دوستان عزیز نهایت قدر دانی وتشکر را دارد

*مرجع سنگ ایران*