تراورتن

تراورتن نوعی سنگ است که باروش های مختلف تولید و بریده میشود و مخصوص نما و کف فرش و پله و… است.امروز به معرفی چند نوع آنخواهیم پرداخت.

تراورتن کرم بژ موج دار

این سنگ از نوع تراور تن می باشد که به T4 معروف است و با داشتن سوراخ هایی که در آن قرار دارد از مقاومت و اسحکام بالایی برخودار است به طوریکه میتوان در محیطهای بیرون از آن استفاده کرد همچنین جهت نمای بیرونی ساختمان و سنگفرش کردن محیط ایًن سنک پیشنهاد خوبی است. این سنگ ساب پذیری خوبی دارد از جمله (براش، هوند، پولیش)

تراورتن حاجی آباد

یک نوع دیگر از سنگ تراور تن است که بسیار محکم می باشد و زبانزد خاص و عام است. این سنگ استحکام بالایی دارد و به دو صورت بی موج و موج دار بریده می شود. سنگ بی موج حاجی آباد بسیار زیباتر می باشد و طرفداران نیز بیشتر هستند. این سنگ زمینه کرم دارد که در سورت های ممتاز به کرم روشن می رسد و در سورت های ضعیف به شکلاتی با رگه های قرمز تبدیل می شود. سنگ های ضعیف حاجی آباد به صورت گل می باشند و از نظر استحکام نیز در سطح پایینتری می باشند. سنگ حاجی آباد بی موج به صورت ابروبادی درمی آید که طرح منحصر به فردی را به وجود می آورد.معدن سنگ حاجی آباد در محلات واقع شده است و تقریبا ۱۴ سینه کار فعال دارد.

تراورتن ابیانه

معادن این نوع تراور تن در استان اصفهان، در نزدیکی نطنز، در روستای کمجان در نزدیکی مسیر ابیانه که شهری زیبا و تاریخی است واقع شده است. به دلیل نزدیکی معادن این سنگ به روستای زیبا و تاریخی ابیانه به آن تراور تن ابیانه می گویند. اصفهان قطب بزرگ فراوری و استخراج سنگ در ایران است. رنگآن، سفید و کرم روشن است که به صورت موج دار و بدون موج فراوری می شود.

تراورتن مهاباد

تراور تن مهاباد نوعی از تراور تن های زیبا است.شاید نام آن به گوش شما خورده باشد.امروز قصد معرفی مختصر و مفیدی برای این تراور تن را داریم.سنگ تراور تن کرم مهاباد سنگی است با رنگ  عمدتا کرم،  که به دو صورت موج دار و بی موج تولید می گردد. سنگ تراور تن کرم مهاباد نسبت به سایر تراورتن های هم رنگ از قیمت مناسبی برخوردار است. سنگ تراور تن مهاباد در نمای ساختمان و نوع بی موج آن در نماهای پشتی، دیواره های پارکینگ، راه پله و محوطه سازی کاربرد زیادی دارد.

تراورتن یزد

سنگ تراور تن یزد دارای طیف رنگی کرم و کرم بژ  است البته در رنگ های دیگر نیز بریده می شود ولی کرم آن و به خصوص شکلاتی یزد  محصولی پر کاربرد است. که هاله های قهوه ای و گاهی صورتی در آن دیده می ­شود و به دو صورت موج دار (v) و بی موج (c) برش داده می­ شود.ومعادن آن در استان یزد است.

صنایع سنگ توفیق تولید کننده باکیفیت انواع:

تراورتن

تراورتن حاجی آباد

تراورتن دره بخاری

تراورتن شکلاتی