درباره سنگ نمای تراورتن چقدر میدانید؟

درباره سنگ نمای تراورتن چقدر میدانید؟

 

سنگ نما تراورتن چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

تراورتن نوعی سنگ رسوبی است که اغلب در ایتالیا یافت می‌شود اما رسوب‌های تراورتن در ترکیه، مکزیک، پرو، کرواسی، ایران و حتی چین نیز دیده‌شده است. کیفیت و خصوصیات سنگ تراورتن با توجه به تفاوت زمین‌شناسی، به منطقه منشأ آن وابسته است.
سنگ تراورتن از انواع سنگ‌های رسوبی آهکی است که در اثر ته نشینی سریع کربنات کلسیم در دهانه چشمه‌های آب معدنی به خصوص چشمه های آب گرم یا در غارهای آهکی به وجود آمده‌اند.

سنگ تراورتن معمولا بصورت طبیعی در رنگ‌های سفید، کِرِم، برنزه تیره و روشن، قرمز و خاکستری وجود دارد. هر چه رنگ این سنگ‌ها روشن تر و سفید باشد یعنی ناخالصی های ناشی از وجود اکسید آهن در آن کمتر است و از مرغوبیت بهتری برخوردار است.

خصوصیات سنگ نما تراورتن

سنگ نما تراورتن سنگی رسوبی با بافتی بلوری می باشد که از کلسیت(CaCO3) تشکیل‌شده و فرمی از سنگ‌آهک می باشد که توسط چشمه‌های آب گرم و یا در غارهای آهکی تشکیل‌ می­شود.

تراورتن با رسوب مواد معدنی کربنات تشکیل‌شده است که تخلخل آن به دلیل وجود موجودات زنده چون ماکروفیت­ها، بریوف، جلبک‌ها و غیره است.

رنگ طبیعی سنگ نما تراورتن سفید می باشد اما ان سنگ در رنگ‌های قهوه‌ای، کرم و یا زنگ‌زده نیز موجود می‌باشد.

تراورتن دارای خلل و فرج طبیعی در سطح آن می باشد که باعث زیبایی ظاهری آن شده است.

یکی از مزایای خوب تراورتن با توجه به داشتن خلل و فرج طبیعی، چسبندگی خوب به ملات و دیوار زیر آن است که برای نمایساختمان بسیار مناسب می باشد.

 از ویژگی های دیگر تراورتن مقاومت خوبی است که در برابر سرما، گرما، اشعه UV و رطوبت هوا دارد.

تراورتن دارای تنوع زیادی در رنگ و طرح است و سلیقه های زیادی را پوشش می‌دهد.

تراورتن در مقایسه با سایر سنگ‌های ساختمانی ، ارزان تر است و گزینه خوبی برای نمای ساختمان به محسوب میشود. تفاوت رنگی این سنگ نمای ساختمان به دلیل شدت تفاوت آن در وجود کربنات آهن است.

یکی از بارزترین ویژگی سنگ نما تراورتن، ظاهر ابروبادی سنگ است و اگر می‌خواهید فضایی رمانتیک را در خانه بازسازی کنید تراورتن یک انتخاب هوشمندانه ومناسب خواهد بود.

سنگ نمای تراروتن

برجسته‌ترین ویژگی سنگ‌های تراورتن وجود حفره‌های موجود در آن است که توسط رزین و یا بتونه قابل‌ترمیم می‌باشد.

این حفره‌هاکه درون سنگ تراورتن هستند سبب بالا رفتن قدرت جذب سنگ شده است. این سنگ به دلیل دارا بودن دو ویژگی که مقاوم بودن در برابر تغییرات اقلیمی و درعین‌حال نرم بودن، در کارهای ابزارزنی است نیز قابل‌استفاده می‌باشد.

از ویژگی های سنگ نما تراورتن میتوان به شفاف، روشن، براق، و بسیار صاف بودن اشاره کرد و این سنگ زیبا می‌تواند نور را منعکس کند به همین دلیل گاهی با سنگ مرمر اشتباه گرفته می‌شود.

این نوع از سنگ نمای ساختمان بسیار لغزنده میباشد خصوصاً هنگامی که خیس میشود. از طرفی به دلیل صاف بودن سنگ تراورتن برای پوشاندن کف و پیشخوان گزینه ی خوبی محسوب میشود.

طبق اسناد معتبر سنگ تراورتن از زمان باستان تا به امروز به‌عنوان مصالح ساختمانی برای ساخت مکانهایی چون آمفی‌تئاتر، آبراهه‌ها و حمام‌ها استفاده می‌شود. ساختمان‌ها و سازه‌های معروفی که باسنگ تراورتن ساخته شده است میتوان به مواردی چون کلنادای میدان سنت پیتر در رم، کلیسای ساکرکور در پاریس اشاره کرد .
از دیگر موارد کاربرد تراورتن هنرجواهرسازی می‌باشد. سنگ تراورتن قابلیت تبدیل به یک آویز شگفت‌انگیز، انگشتر و یا دستبند را داراست .

برخی از هنرمندان ومجسمه سازان تراورتن را به مجسمه‌ای زیبا تبدیل می‌کنند که با محیط‌زیست در ارتباط است.

کاربرد سنگ نما تراورتن را میتوان به مواردی چون کف، دیوار، پیشخوان، پانل پشت سینک اشاره کرد و یا برای پاسیوهای خیابانی و ساخت مسیرهای باغی نیز گزینه ی خوبی می باشد.

به دلیل کیفیت و ارزش زیباشناختی تراورتن، در بسیاری از پروژه‌های داخلی و خارجی ساختمان بکار گرفته میشود می‌شود.

تراورتن ازنظر قیمت و هزینه یکی مناسب‌ترین نوع سنگ برای سنگ نمای ساختمان است. در شرایط آب و هوایی گرم برای مصارف خارجی نیز قابل‌استفاده می‌باشد.

گاهی اوقات با وجود استفاده از سنگ های مرغوب در نمای ساختمان،علل دیگری موجب ریزش سنگ ها می شود.

مواردی که باعث ریزش سنگ میشوند عبارتند از:

  • مقاومت کششی ملات صفر است
  • نفوذ آب به پشت نما و چرخه های گرم و سرد شدن
  • حرکت در ساختمان
  • هوا زدگی و آلودگی هوا
  • اشکالات نصب

*پایان مطلب*

 


لینک های مرتبط:

کاربرد سنگ تراورتن   مزایای سنگ تراورتن

درمورد تراروتن شکلاتی بدانید    تراورتن سفید حاجی آباد


راه های تماس برای خرید ومشاوره

آدرس :اصفهان ، شهرک صنعتی محمود آباد
تلفن:۰۹۱۳۳۶۹۴۱۵۵
۰۳۱۳۳۸۰۱۹۵۴
ایمیل:info@tofighstone.ir
sang.tofigh@gmail.com

 

کلمات کلیدی:

تراورنن تراورتن عباس آباد فروش تراورتن عباس آباد تراورتن سیلور تراورتن شکلاتی تراورتن بی موج قیمت تراورتن عباس آباد ویژگی های سنگ تراورتن عباس آباد کاربرد سنگ تراورتن عباس آباد تراورتن سفید تراورتن دنده گاوی تراورتن موج کبریتی خرید سنگ تراورتن عباس آباد تراورتن عباس آباد کرم تراورتن سنگ تراورتن قیمت تراورتن عباس آباد ویژگی های سنگ تراورتن فروش تراورتن،تراورتن حاجی آباد فروش تراورتن حاجی آباد سنگ تراورتن حاجی آباد معدن سنگ تراورتن حاجی آباد قیمت سنگ تراورتن حاجی آباد خرید سنگ تراورتن حاجی آباد کاربرد تراورتن حاجی آباد عوامل قیمت سنگ تراورتن حاجی آباد مزایای سنگ تراورتن حاجی آباد حراج سنگ تراروتن تراورتن شکلاتی کاربرد سنگ تراورتن مزایای سنگ تراورتن تراورتن دره بخاری معادن تراورتن دره بخاری کاربرد تراورتن دره بخاری حراج تراورتن دره بخاری فروش تراورتن دره بخاری خرید وفروش تراورتن دره بخاری فروش دره بخاری قیمت تراورتن دره بخاری