سنگ لوح

سنگ Slate (سنگ لوح) سنگی است که احتمالا بیش از بقیه انواع سنگ آن را مورد توجه قرار میدهند. این سنگ، از انواع دگرگون شده بوده که به راحتی به ورقه های نازک تقسیم میشود. وقتی که به ورقه تبدیل میشود، میتوان ان را به راحتی به شکل کاشی درآورد.

چگالی یک سنگ لوح داده شده با قیمت آن ارتباط بسیار مستقیمی دارد. هر چه چگال تر باشد، به احتمال کمتری پوسته پوسته شده و یا از هم جدا میشود.

از آنجایی که استفاده از سنگ به عنوان دیوارپوش و کفپوش موجب می شود تا به راحتی نتوان آن ها را تمیز کرد می توان به سراغ گزینه های دیگری همچون سنگ لوح رفت و آن ها را در منزل مورد استفاده قرار داد. مهم ترین استفاده سنگ لوح در کانتر و کف می باشد که پیشنهاد می کنیم هر دو سال یکبار در خصوص تمیز و سالم ماندن آن از بتونه هایی که قابلیت نفوذ پذیری دارند استفاده نمایید تا به این ترتیب لکه های عمیق نتوانند در آن ها نفوذ پیدا کنند.

روش های نظافت سنگ لوح
کاشی هایی که از سنگ تشکیل شده اند را با استفاده از مقدار کمی مایع ظرفشویی و آب گرم و با استفاده از یک وسیله ای که برای تمیز کردن مناسب است پاک کنید.

استفاده از این مواد به راحتی می تواند لکه های موجود بر روی آن ها را از بین ببرد و نیازی به استفاده از مواد اسیدی نخواهد بود.

در خصوص لکه هایی که عمق بیشتری دارند همچون آلودگی هایی که باقی مانده از صابون هستند می توانید به اندازه نصف فنجان آمونیاک را در یک گالن آب مخلوط کرده و با استفاده از آن کلیه این آلودگی های موجود را از بین ببرید.

البته باید این نکته را یادآور شویم که هرگز و تحت هیچ شرایطی از پاک کننده هایی که قدرت سایشی دارند و همچنین پاک کننده های سرکه ای و میوه ای در خصوص تمیز کردن این نوع از سنگ ها استفاده نکنید.

تاجایی که امکان دارد از مواد شوینده سرکه ای در خصوص سطوح سنگی بهره نگیرید چرا که حالت اسیدی دارد و موجب از بین رفتن پرداخت سنگ به مرور زمان خواهد شد.

به جای این مواد می توانید از شوینده های غیر اسیدی استفاده کرده و به راحتی کلیه لکه های موجود بر روی این نوع از سنگ ها را حذف کنید.

سنگ لوح به علت ظرافتی که دارد حسایت بالایی نیز دارد و همین مساله موجب می شود تا در استفاده از آن ها دقت لازم را داشته باشید.

بهتر است بر روی این نوع از سنگ ها ابزارهای تیزی که موجب خراشیدگی می شوند قرار ندهید زیرا به راحتی آن ها را خراش داده و موجب آسیب دیدگی می شوند.

اما تجربه نشان داده بهترین روش برای تمیز کردن سنگ لوح ، کفسابی و سنگسابی است .

نقاط قوت: تیره بودن، انعطاف پذیری بالا

نقاط ضعف: نیاز به متخصص برای به کارگذاشتن، و هزینه های مربوط به آن

قیمت: ۵ تا ۲۰ دلار به ازای هر فوت مربع

محل های مورد استفاده پیشنهادی: نشیمن، راهروها، راه های ورودی و آشپزخانه ها