صادرات سنگ ايران به ۶۰ كشور جهان

صنعت سنگ ايران در ۱۰ ماهه امسال محصولات توليدي خود را به بيش از ۶۰ كشور جهان صادر كرد.
sadrat2

در حالي كه كشورهاي غربي طي چند هفته اخير تحريمهاي خود را عليه ايران با هدف محدودسازي روابط اقتصادي كشورمان با ساير كشورها تشديد كرده‌اند، آمار نشان مي‌دهد كه صنعت سنگ ايران طي ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۰ انواع محصولات توليدي خود را به بيش از ۶۰ كشور جهان صادر كرده است.

براين اساس در ۱۰ ماهه سال جاري ارزش صادرات انواع محصولات صنعت سنگ ايران شامل انواع سنگهاي مرمر و تراورتن كار نشده، سنگهاي تراش و ساختمان، خارا و رخام به حدود ۱۲۰ ميليون دلار رسيد.

امسال بلاروس، مقدونيه، پاناما، چين، ژاپن، گرجستان، آذربايجان، آفريقاي جنوبي، آلمان، اتريش، ارمنستان، اسپانيا، استراليا، افغانستان، اكوادور، الجزاير، امارات، انگلستان، اندونزي، اوكراين، ايتاليا، برزيل، بلژيك، بلغارستان، بنگلادش، تاجيكستان، تايلند، تايوان، تركمنستان، تركيه، سوريه، كره جنوبي، جيبوتي، روماني، سريلانكا، سنگاپور، سوئد، سوئيس، عراق، ارمنستان، عمان، عربستان، روسيه، فرانسه، فيليپين، قبرس، قرقيزستان، قزاقستان، قطر، كانادا، كويت، لبنان، مالزي، مصر، مكزيك، مونته ‌نگرو، نروژ، نيجريه، نيوزلند، هلند، هنگ ‌كنگ، هند، ونزوئلا، ويتنام و يونان از جمله بازارهاي صادراتي سنگ ايران بودند.

براساس بررسيهاي انجام شده ايران چهارمين‌ توليدكننده‌ بزرگ‌ سنگ‌ در جهان‌ محسوب‌ مي‌شود و كارشناسان اعتقاد دارند در صورت حمايت دولت و برنامه‌ ريزي درست توليدكنندگان سهم ايران از صادرات جهاني سنگ مي‌تواند به رقم بسيار بيشتري از وضعيت كنوني برسد.

اين در حالي است كه سال گذشته وزارت صنايع و معادن وقت در مصوبه‌اي، بر صادرات سنگ‌هاي خام و فرآوري نشده تعرفه صادراتي ۷۰ درصدي وضع كرد كه اين اقدام به اعتراض شديد توليدكنندگان سنگ كشور مواجه شده و عملا باعث راكد شدن صادرات سنگ ايران شد.

وزارت صنايع و معادن وقت دليل اين اقدام خود را جلوگيري از خام فروشي و حفظ ارزش افزوده فرآوري اين مواد در داخل كشور عنوان كردند. با اين حال به دنبال تشديد اعتراض برخي از معدنكاران و صادركنندگان سنگ، مجلس شوراي اسلامي به اين موضوع ورود كرده و در نهايت اين مصوبه لغو شد، اما ظاهرا هنوز اثرات آن بر بازارهاي صادراتي سنگ خام ايران باقي مانده است. ايران با وجود توليد ۱۲ درصد از سنگ تزئيني جهان، سهم بسيار ناچيزي در تامين سنگ فرآوري شده بازارهاي جهاني دارد.

محمدمهدي رئيس زاده – عضو کميسيون سرمايه‌گذاري و تامين مالي اتاق تهران، شهريور امسال در اظهارات جالب توجهي گفت: از برخي دوستان حاضر در يک نمايشگاه شنيدم که وقتي وزارت صنايع و معادن سابق تصميم به منع و جلوگيري از صادرات سنگهاي قيمتي گرفت، ترکها از سر خوشحالي در آن نمايشگاه شيريني و باقلوا پخش کردند.

استان لرستان از جمله مهمترين استانهاي كشور در صنعت سنگ محسوب مي‌شود. با توجه به منابع غني سنگ به خصوص سنگهاي تزئيني و نما، اغلب در زمينه سرمايه‌گذاري در راستاي فرآوري انواع سنگهاي تزئيني، ساختماني و مواد کاني غيرفلزي استاني مستعد است. بيشتر معادن استان لرستان به سنگهاي نما و تزئيني اختصاص دارد، به طوري که با داشتن حدود يک چهارم ذخاير سنگهاي تزئيني کشور حائز رتبه اول در اين زمينه است. توليدات سنگ لرستان ۲۲ درصد توليدات کشور و سه درصد توليد جهاني را شامل مي‌شود. از انواع معادن اين استان مي‌توان به سنگ گچ، سنگ آهک، سنگ چيني، فروسيليس، فلدسپات، تالک، نمک و سنگ لاشه پالون اشاره کرد.

هم‌اکنون لرستان بعد از اصفهان به لحاظ ميزان استخراج سنگ در رتبه دوم قرار دارد و سالانه حدود سه ميليون تن انواع سنگ تزئيني و ساختماني از معادن اين استان استخراج مي‌شود که بخشي از آن در استان، بخشي در بازارهاي داخلي و حدود ۲۰۰ هزار تن آن در بازارهاي کشورهاي حوزه خليج فارس، اروپا و کشورهاي آسياي جنوب شرق مصرف مي‌شود.

آخرين اطلاعات و آمار منتشر شده نشان مي‌دهد كه شركتهاي صنعتي ايران در حال حاضر بيش از ۱۰۰ پروژه را در خارج از ايران در دست اجرا داشته و اين تعداد قرار است به ۴۰۰ پروژه هم افزايش پيدا كند.

وزارت صنعت‌ معدن و تجارت هم‌اکنون با بيش از ۱۲۰ کشور جهان ارتباط صنعتي و معدني داشته و مسئوليت کميسيون مشترک ۱۴ کشور به اين وزارتخانه واگذار شده که کليه پروژه‌هاي اين کشورها را مديريت مي‌کند. ايران در ۳۵ کشور مختلف جهان نيز داراي پايگاه توليدي است.

صادرات کالاهاي صنعتي و معدني به ۱۵۹ کشور دنيا انجام شده که از اين ميان عراق، چين، امارات متحده عربي، هند و کره جنوبي از سهم بيشتري نسبت به ساير کشورها برخوردارند. در همين حال کالاهاي صنعتي و معدني و خدمات فني – مهندسي صنعت ايران نيز با استقبال بسياري از سوي کشورهاي مستقل جهان مواجه شده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که خاورميانه، آمريکاي لاتين، کشورهاي آسياي مرکزي و قفقاز و آفريقا از اولويتهاي صادراتي کشور در حوزه‌هاي صنعت و معدن محسوب مي‌شوند.


لینک های مفید: | “اصفهان وب”خرید دامین و هاست در اصفهان isfahanweb.com | سایت جستجوی دامنه و سایتisfahanweb.ir | “آسئو”هزینه سئو در اصفهان aseo.ir | هزینه طراحی سایت در اصفهان طراحی سایت پوشش|


جهت آشنایی با طراحی سایت و سئو از بخش مقالات سایت اطلاعات مفید و خواندنی را مطالعه فرمایید از جمله: سایت و کاربرد سئو , وب سایت یا پورتال , هزینه طراحی سایت , دامین یا دامنه , هاست لینوکس یا ویندوز , سئو چیست , خدمات بهینه سازی , خواسته های مالک سایت , مراحل طراحی سایت و دهها مقاله مفید