ممنوعیت استفاده از سنگ گرانیت در بیمارستان ها

با توجه به ساخت و ساز هاي جدید روند ساختن ساختمانهاي لوكس و مجلل در كشور سرعت گرفت و محيط هاي بيمارستاني هم براي اينكه از اين غافله سالار تجمل گرايي سازندگي عفب نمانند ، اقدام به ساخت و تاسيس بيمارستان هاي چند صد تخت خوابي كرده ولي نكات و الگوبرداري

از ساختمان هاي اداري و تجاري و مسكوني را در بيمارستانها و محيط هاي آزمايشگاهي بدون مطالعه و تحقيق كپي برداري كرده ، غافل از اينكه اينگونه محيط ها داراي استانداردهاي خاص خويش جهت استفاده از مصالح بكار رفته را نياز داشته ، يكي از اين مصالح بكار بردن سنگ هاي گرانيتي در نما وداخل تاسيسات است .
گرانيت از جمله سنگ هاي است كه با عنايت به داشتن خواص مفيد و مورد نظر مهندسان عمران و مقاطع كاران داراي صفات ويژه و منحصر به فرد بوده و اين خصائص بعلت طي كردن يروسه خاص و پيچيده در زمان تشكيل اين سنگ است .
با توجه به داشتن منابع سرشار اين سنگ در كشور در اكثر محيط هاي بيمارستاني و آزمايشگاهي بديل داشتن صفات خوب ذيل مورد استفاده در كف، سالن ها ، راهرو ها و سكوها مورد استفاده زياد قرار مي گيرد :
۱٫ مقاومت بالا
۲٫ سختي زياد
۳٫ تنوع در رنگ
۴٫ زيبايي چشم نواز
۵٫ ازران بودن قيمت بدليل داخلي بودن منابع
۶٫ داشتن ابعاد مختلف
۷٫ داشتن بازرا خوب داخلي
۸٫ قابل دسترس بودن
و خيلي صفات عامه پسند ديگر كه اينگونه سنگ ها دارا مي باشند .
اما نكته ظريف و قابل تامل داشتن خاصيت راديو اكتيو اين سنگ بوده كه طبق تحقيقات اخير با قرار گرفتن اين سنگ در محيط هاي داراي تشعشع هاي x و گاما و ميدانهاي مغناطيسي قوي ، مواد شيمايي قوي ، اين سنگ امواج راديو اكتيو از خود ساتع نموده و بصورت پریودیک و بشکل منحنی های سینوسی در پریود زمانی خاص هر عنصر اشعه ساتع و باعث آلودگي هاي خاص و بيماري هاي سرطاني شده بنحوي كه از سال های ۲۰۰۴ به بعد در كشورهاي اروپايي و امريكا استفاده از اين گونه سنگ ها در محيط هاي بيمارستاني و آزمايشگاهي منسوخ و ممنوع مي باشد .
مسئله اي كه در كشور ما با در حال سرعت بخشی بوده و کاربرد فراوانی پیدا نموده . پس ياد آوري اين نكته كه در محيط هاي بسته و داراي اشعه و مواد شيميايي قوي از اينگونه سنگ ها به هيچ وجه نبايد استفاده و در صورت لزوم تحقیقات لازم انجام پذیرد تا از ایجاد خسارات جبران ناپذیر این گونه مواد جلوگیری شود .
چرا که تشعشات رادیو اکتیو بسیار خطرناک و مضر بوده و بکرات آسیب های جدی این گونه تشعشات نامرئی گوشزد شده و خسارات جبران ناپذیری را برای نسل حاضر و نسل های بعدی بدنبال خواهد داشت.
نقل از نيويورك تايمز، توليد كنندگان اينگونه سنگها معتقدند كه تشعشعات آنها خطرناك نخواهد بود.

بر اساس اعلام “آژانس محافظت محيط زيست”، “رادون” يكي از گازهاي راديواكتيو طبيعي عامل سرطان است كه رنگ، مزه و بو ندارد و وجود آن در خانه يا محل كار مي‌تواند خطري براي سلامتي باشد. “رادون” مهمترين عامل ابتلا به سرطان ريه در ميان غير سيگاريها و دومين عامل اين سرطان در آمريكاست كه سالانه جان ۲۰ هزار نفر را در اين كشور مي‌گيرد.

محبوبيت و تقاضا براي سازه‌هاي گرانيتي در دهه گذشته با ارائه و توليد انواع مختلف آن افزايش يافته است.

اين آژانس اعلام كرده كه سنگهاي گرانيتي باعث ايجاد ميزاني بيش از حد معمول اين گاز در هوا مي شوند كه با توجه به وجود ۴ پيكوكوري از اين گاز در هواي اينگونه مكانها، خطر آن مانند خطر دود كردن يك پاكت سيگار در روز است.
در حال حاضر در اکثریت کشور های توسعه یافته از سراميك هاي ساخته شده از خاك رس و لعاب هاي سرامیکی استاندارد و عاري از هر گونه آلودگي استفاده می شود که بمراتب مقاومت بالاتری در برابر ضربه و تشعشعات خاص و مقاوم در برابر شوک های فیزیکی و شیمیایی دارند . و از نظراستاندارد های زیست محیطی هیچگونه عارضه ای را هم برای کارکنان آن محیط ها ندارند.