نحوه انتخاب و انواع سنگ ها
کف پوش و دیوار پوش: تصميم به استفاده از سنگ و انتخاب نوع آن كاری بسيار پيچيده‌تر از انتخاب يك كف‌پوش است. از آن‌جايی كه سنگ يك ماده طبيعی است، ظاهر، دوام، و محصول آن از نوعی به نوع ديگر و از دسته‌ای به دسته ديگر متفاوت است و به همين خاطر ممكن است در انتخاب آن دچار مشکلاتی شويد كه انتظار آن را نداشته‌ايد.

در اين‌جا به نه سوال اشاره می كنيم كه پيش از خريدن سنگ مورد نظر خود بايد به آن‌ها توجه كنيد.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

ضخامت سنگ چقدر بايد باشد؟ كاشی های كف و ديوار برای طراحی داخلی معمولا ۱ سانتی متر ضخامت دارند، در حالی كه سنگ روی پيش‌خان به طور معمول ۲ سانتیمتر يا ۳ سانتیمتر ضخامت دارد. سنگ‌فرش‌های فضاهای خارجی نيز حدود ۴ سانتیمتر ضخامت دارند.
اگر از قبل برنامه‌ريزی كنيم می توان تفاوت ضخامت ميان سنگ پيش‌خان و سنگ‌فرش را نادیده گرفت. هم‌چنين اضافه‌كردن يك نوار لمينيت‌شده بر روی يك سنگ ۲ سانتی متری روی پيش‌خان به‌منظور ايجاد ضخامت بيش‌تر امری عادی است. با اين حال استفاده از كاشی های كف دشوار است به‌ويژه اگر بخواهيد كف خانه شما بدون تغيير تا اتاق‌های ديگر هم امتداد پيدا كند. بهترين كار در اين زمينه انتخاب كاشی های ضخيم در همان مراحل اوليه كار است.
ممکن است يك جعبه از كاشی های سنگی را در پروژه‌ای باز كنیدو متوجه شويد كه هر قطعه دارای ضخامت متفاوتی است. اين مسئله باعث می شود تا نتوان آن‌ها را در كنار كف‌های چوبی مجاور آن‌ها مسطح و يك‌دست نصب كرد. مشتريان معمولا ترجيح می دهند اين كاشی ها را پس فرستاده و به كاشی سراميكی با همان رنگ اما با ضخامت خيلی بيش‌تر راضی می شوند.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

آيا وجود ترك طبيعی است؟ اين سوالی نه تنها در مورد سنگ‌های پيش‌خان مهم است، بلكه در مورد كاشی ها نيز مطرح می شود. ترك يك نقطه ضعيف طبيعی در سنگ است كه معمولا به صورت ترك مويی مشخص است. اگر در جايی كه بايد از سنگ‌های قوی استفاده كنيد، مانند پيرامون سينك‌ها يا طاق‌ها، مجبور شويد سنگ‌ها را از محلی برش دهيد كه اين ترك‌ها قرار دارند به احتمال زياد دچار مشكل خواهيد شد. اين مسئله حتی منجر به شكستن آن در فرايند توليد می شود.

كاشی های سنگی نازك نيز ممكن است در طول برش بشكنند كه اين يعنی اگر از اين نوع كاشی ها استفاده می كنيد باید ميزان هدررفت آن‌ها را پيش‌بينی كنيد. به‌جای سفارش ۵ تا ۱۰ درصد برای هدررفت، در مورد اين كاشیها بايد ۱۵ تا ۲۰ درصد را به هدررفت اختصاص داد. بهترين كار اين است كه يك سنگ را انتخاب كنيد و از مسئول خريد بخواهيد به‌دقت شكاف‌ها و ترك‌های آن را بازبينی كند، در نتيجه اگر به اين نتيجه رسيديد كه اين نوع سنگ به درد كار شما نمی خورد می توانيد آن‌ها را تعويض كنيد.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

سطح سنگ چه چيزی بايد باشد؟ رايج‌ترين سطوح برای سنگ‌ها سطوح صيقلی و ساب‌خورده هستند. اگرچه سنگ ساب‌خورده دارای بافت لطيفی است كه بازتاب نور را به حداقل میرساند اما هر دو دارای درخشندگی هستند. با استفاده از اسيدها، پرداخت‌كردن و گرمادادن می توان به سطوحی عتيقه‌نما، پرداخت‌شده، و شعله‌ای دست يافت. انتخاب شما بستگی به سليقه شما دارد به جز در مواردی كه ايمنی مسئله اصلی است. هر چه كاشی ها بزرگ‌تر باشند و سطح صيقلی شده‌تری داشته باشند سطح لغزنده‌تری خواهند داشت.

برای جلوگيری از لغزندگی اين سنگ‌ها آن‌ها را در اندازه‌های كوچك- ۱۰ سانتی متر مربع يا كم‌تر- يا از سنگ‌های بافت‌دار استفاده كنيد.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

چگونه بفهميم كه سنگ‌های نمونه با خانه ما هماهنگی دارند؟ از آن‌جايی كه سنگ يك ماده طبيعی است، در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگونی توليد می شود. اگر می توانيد، نمونه‌های بزرگی از سنگ‌ها- برای مثال ۵ تا ۱۰ قطعه ۲۵ در ۲۵ سانتی متری- انتخاب كنيد و آن‌ها را در فضای مورد نظر قرار دهيد تا بتوانيد در مورد هماهنگی آن‌ها به‌درستی قضاوت كنيد. اگر از رنگ يا كیفيت اين سنگ‌ها خوشتان نيامد و يا با تصور اوليه شما فرق داشت می توانيد از مواد و مصالح ديگری استفاده كنيد.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

آيا سنگ‌ها آن‌قدر قدرتمند هستند كه بتوان آن‌ها را بدون پشتيبان امتداد داد؟ سنگ‌های روی پيش‌خان‌ها گاهی به‌گونه‌ای طراحی می شوند كه در فضاهای ديگر مانند ماشين ظرف‌شويی و ميز صبحانه امتداد می يابند. مواد و مصالح توليد‌شده مانند كوارتز را می توان فقط به اندازه محدودی امتداد داد، اما از سنگ‌ها می توان در جاهای مختلفی استفاده كرد و اين فقط به مقدار فضای بدون پشتيبان بستگی دارد: پيش‌آمدگی های تزئينی و بست‌های استيل توكار. سازندگان به شما كمك می كنند تا ميزان پشتيبانی كه پيش‌خان‌ها نياز دارند را تشخيص دهيد.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

سنگ چقدر بايد منفذ داشته باشد؟ سنگ‌ها شبيه هم نيستند. بعضی از سنگ‌ها مانند سنگ آهك و مرمر نسبت به ديگر سنگ‌ها منفذ بيش‌تری دارند و به همين دليل احتمال لك‌شدن آن‌ها توسط قهوه يا چای بيش‌تر است. مواد اسیدی مانند ليمو سطوح را می خورند. بعضی از سنگ‌ها مانند سنگ صابون از ديگرها سنگ‌ها نرم‌تر هستند و ممكن است خراش پيدا كنند.

پيش از انتخاب سنگ، در مورد نحوه استفاده از آن، و ميزان تماس مواد مختلف با سطوح سنگ به‌دقت فكر كنيد.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

آيا سنگ‌ها بادوام هستند؟ پاسخ به اين سوال به سبك زندگی شما، نوع استفاده از سنگ، و ميزان دقت شما در تميزكردن سطوح بستگی دارد (البته محصولات شوينده بر روی سنگ آهك، مرمر، و ديگر مصالح اثر منفی می گذارند).
ما يك مشتری داشتيم كه پيش‌خان قديمی خانه‌اش كه از جنس سنگ اهك بود با قهوه لكه‌دار شده بود و بايد تعويض می شد. او اين سنگ را با سنگ كوارتز تعويض كرد، سنگی که شكل زيبای خود را برای سال‌های زيادی حفظ می كند. سنگ پيش‌خان خانه من از گرانيت است كه يك دهه پس از نصب همان حالت اوليه خود را حفظ كرده است.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

درزگيری كردن يا درزگيری نكردن؟ درزگيرها معمولا بر روی سيمان و گاهی سنگ‌های طبيعی استفاده می شوند. برخی از درزگيرها ظاهر سنگ‌های ساب‌خورده يا بافت‌دار را تيره و يا حتی براق می كنند. اگر به‌دنبال يك درزگير برای سنگ‌های موجود در خانه خود هستيد، از نمونه‌های موجود در بازار استفاده كنيد كه شكل نهايی سنگ را به شما نشان می دهند.

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

نحوه انتخاب و انواع سنگ ها

منابع سنگ كجاست؟ سنگ‌ها از معادن سنگ در نقاط محتلف جهان میآيند. يكی از بخش‌های انتخاب يك ماده فكركردن به منبع سنگ، چگونگی توليد آن، تاثيرات زيست‌محيطی حمل آن به محل زندگی شما، و دوام، حساسيت، و ماندگاری آن است.

اگر هم‌چنان سوالاتی در ذهن شما بی پاسخ مانده است می توانيد آن‌ها را از سازندگان، تولیدكنندگان، يا طراحان بپرسيد.